Niewątpliwie najważniejszą rzeczą dla każdego rodzica jest komfort i bezpieczeństwo jego dziecka. Chcemy więc wybierać dla naszych pociech jak najlepsze ubrania, które nie tylko będą dobrze i stylowo wyglądały, ale przede wszystkim zapewnią wygodę, ciepło, odprowadzanie wilgoci, przepływ powietrza, a także będą posiadały szereg innych cech ważnych dla wrażliwej skóry dziecka. W jaki więc sposób dobrać odzież? Jakich materiałów szukać, a jakie omijać szerokim łukiem?

Odzież dziecięca – jaka powinna być?

Ubranka dedykowane dzieciom powinny być przyjazne dla delikatnej skóry i niepowodujące podrażnień. Muszą też spełniać pewne standardy bezpieczeństwa i nie zawierać szkodliwych substancji, takich jak sztuczne barwniki czy chemikalia. Dlatego też warto zwracać szczególną uwagę na skład odzieży dziecięcej i unikać produktów zawierających materiały syntetyczne, które mogą powodować alergie u naszej pociechy, a nawet choroby skórne.

Przeważnie tańsze, sprowadzane z zagranicy ubranka, mają nieporównywalnie gorszy skład, a do ich produkcji użyto środków chemicznych mogących zaszkodzić dziecku. Dlatego starajmy się wybierać wysokiej jakości odzież od sprawdzonych marek, na pierwszym miejscu stawiając dobro, bezpieczeństwo i komfort naszego chłopczyka lub dziewczynki.

Właściwości bezpiecznych dla dzieci materiałów

Jakie właściwości powinny mieć tkaniny użyte do produkcji odzieży dziecięcej? Wysokiej jakości materiały są bezpieczne dla wrażliwej skóry dzięki pewnym kluczowym właściwościom. Wśród nich niewątpliwie warto wymienić przepuszczalność powietrza oraz higroskopijność – cechy te powodują, że ubranka nie powodują nadmiernego pocenia się i przegrzania, a także w wysokim stopniu wchłaniają wilgoć, co jest szczególnie istotne w przypadku najmłodszych dzieci.

Odzież dziecięca powinna być także wykonana z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów, które nie powodują objawów alergicznych, podrażnień lub zaczerwienienia skóry. Dzięki temu nie będą wzbudzały nawet najmniejszego dyskomfortu i umożliwią swobodne poruszanie się i funkcjonowanie.

Zwróćmy także uwagę na to, aby tkaniny użyte w produkcji były wytrzymałe, odporne na zużywanie się, przetarcia i urazy mechaniczne. Ważna jest także trwałość koloru, która nie powinna tracić na swoich walorach wraz z kolejnymi, częstymi praniami.

Ubrania naturalne czy z włókien syntetycznych? Jakie tkaniny wybrać dla dziecka?

Na rynku odzieży dziecięcej odnajdziemy zarówno ubranka wykonane w całości z materiałów naturalnych, jak i sztucznych, a także z połączenia obu tych wariantów. Na jakie tkaniny postawić w wyborze ubrań dla dziecka, a jakich lepiej unikać? Które będą odpowiednie dla wrażliwej skóry, antyalergiczne, termoizolacyjne i bezpieczne dla naszej pociechy?

Naturalne włókna, czyli najlepsze rozwiązanie dla dzieci

Zdecydowanie najodpowiedniejszą opcją dla każdego dziecka będą ubrania z tkanin naturalnych – niezawierających substancji szkodliwych, sztucznych barwników, metali czy innych niebezpiecznych związków. Tego typu włókna są przewiewne, przyjemne w dotyku, zapewniają komfort i stały przepływ powietrza, co chroni naszą pociechę zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Ponadto naturalne materiały są przyjazne środowisku i należą do surowców odnawialnych.

Najczęściej używanym materiałem tego rodzaju jest bawełna – delikatna, miła w dotyku i wytrzymała. Odnajdziemy szeroką gamę wariantów kolorystycznych ubranek wykonanych z tej tkaniny, gdyż doskonale wchłania ona naturalne barwniki. Warto także zaznaczyć, że w uprawie bawełny organicznej nie wykorzystuje się środków chemicznych czy sztucznych nawozów i pestycydów, dlatego odzież dziecięca jest przyjazna nie tylko skórze dziecka, ale również środowisku.

Do naturalnych włókien należy także len oraz wełna pozyskiwana z różnych zwierząt. Tkaniny lniane to idealne rozwiązanie na lato – są przewiewne, lekkie i wygodne, a ponadto nie obcierają skóry, są więc odpowiednie nawet dla niemowląt. Natomiast włókna wełniane dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym doskonale sprawdzą się podczas zimy, zapewniając ciepło i jednocześnie chroniąc przed przegrzaniem.

Materiały sztuczne, czyli czego unikać w ubrankach dla dzieci

Sztuczne tkaniny – akryl, poliester czy poliamid są wprawdzie trwalsze niż włókna naturalne, jednakże nie przepuszczają powietrza i nie wchłaniają wilgoci, mogą także uczulać wrażliwszą skórę. Z tego względu nie są one odpowiednie dla dzieci i powinniśmy unikać ubranek, których skład bazuje na tego typu materiałach.

Jednakże nie wszystkie włókna chemiczne są niewskazane – tkaniny pochodzenia roślinnego, takie jak wiskoza czy wiskoza bambusowa, mają wiele zalet. Są lekkie, przyjemne w dotyku i higroskopijne, dzięki czemu ciało się w nich nie poci. Jednakże do ich produkcji wykorzystuje się silne środki chemiczne, dlatego lepiej nie kupować tego typu ubrań alergikom i dzieciom o wyjątkowo wrażliwej skórze.